Strona korzysta z plików cookies, przetwarza dane, w tym profilowane w celu personalizacji treści marketingowych. Szczegóły na naszej stronie Polityka Prywatności. Administratorem danych będzie TDA Energy Sp. z o.o. 97-330 Poniatów, ul. Piotrkowska 32A

Akceptuję, nie pokazuj więcej.

Text...


(+48) 601 917 182  - Mariusz


​​​​​​​

Text...

 Poniedziałek - Piątek 08:00 - 16:00

97-300 Piotrków Tryb., ul. Wolborska 21


Pięć powodów, by zainwestować w fotowoltaikę

Pięć powodów, by zainwestować w fotowoltaikę

 

Fotowoltaika staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem wykorzystywania energii z promieni słonecznych na własny użytek. Zdania na temat opłacalności inwestycji są jak dotąd podzielone, ale duża część społeczeństwa powoli przekonuje się do uzyskiwania energii w ten właśnie sposób. Oczywiście zawsze będą istnieć obawy dotyczące wysokości kosztów instalacji czy zasadności zakładania paneli solarnych przy niepewnej pogodzie w naszym kraju, jednak plusy fotowoltaiki są niezaprzeczalne. Warto skupić się na powodach, dla których założenie mikroinstalacji naprawdę się opłaca i znacznie ułatwia codzienne życie.

 

Zauważalnie niższe rachunki za prąd

 

Nie da się nie zauważyć rosnących cen energii. Podwyżki cen prądu generują wysokie rachunki nawet przy maksymalnym oszczędzaniu energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Instalacja fotowoltaiczna, dzięki której produkujemy własną energię, sukcesywnie będzie obniżała nasze rachunki za prąd. Zaczniemy to zauważać już po roku od założenia instalacji, choć na duże obniżenie oczywiście trzeba poczekać kilka lat. Szacuje się, że w niedużym gospodarstwie domowym, przy instalacji o mocy 5kWp, koszty instalacji zwracają się po około 5-7 latach, a na przestrzeni 15 lat możemy zaoszczędzić około 45 tysięcy złotych! 

 

Magazynowanie i odzyskiwanie wyprodukowanej energii

 

Energia wygenerowana przez naszą instalację fotowoltaiczną może być przez nas odzyskana lub zmagazynowana. Zależy to od tego, na jaki typ instalacji się decydujemy. Instalacje off-grid pozwalają na magazynowanie energii w akumulatorach, co daje niezależność od sieci i jest doskonałym rozwiązaniem w miejscach, gdzie dostęp do prądu jest utrudniony lub występują częste przerwy w jego dostawie. Tak zmagazynowana energia może być wykorzystana przez nas w całości. Instalacja on-grid pozwala na przechowywanie nadwyżek energii w sieci, a następnie odzyskiwanie jej w miarę zapotrzebowania (np. miesiące jesienno-zimowe) i w maksymalnej ilości 80 procent. 

 

Ekologia i własny wkład w dbałość o środowisko

 

Instalacja fotowoltaiczna produkuje czystą energię, pozwalając na ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Do sprawnego działania nie potrzebuje paliwa, co sprawia, że nie przyczynia się do emitowania zanieczyszczeń. Nie generuje też hałasu. Przez lata wytwarzania energii panele są w stanie wyprodukować znaczne jej nadwyżki. Panele słoneczne nawet po zakończeniu swojej pracy podlegają recyklingowi w około 96 procentach, a co równie ważne - nie zawierają szkodliwych dla środowiska naturalnego komponentów. 

 

Niezawodność instalacji

 

Wysoka jakość materiałów poszczególnych komponentów instalacji oraz właściwy montaż sprawia, że przez długi czas możemy cieszyć się niezawodną praca całej instalacji. Panele solarne nie posiadają ruchomych części, które wymagałyby wymiany. Oczywiście warunki atmosferyczne mogą przyczynić się do uszkodzenia ogniw, dlatego warto monitorować stan instalacji. Zalecane jest mycie paneli raz do roku - choć nie jest to koniecznością. Należy sprawdzać również stan okablowania, czyli sprawdzenia, czy połączenia są bezpieczne i żaden z kabli nie jest uszkodzony. Instalacja nie wymaga częstego serwisowania, co sprawia, że całe przedsięwzięcie nie generuje dodatkowych kosztów.

 

Gwarancja i użytkowanie

 

Producenci dobrej jakości paneli fotowoltaicznych dają długotrwałą, bo 25-letnią gwarancję ich działania. Po tym czasie panele nadal pracują, tylko ich wydajność może poniżej 80 procent. Jednak nawet po tym czasie, instalacja może działać jeszcze przez długie lata na wysokim poziomie wydajności. Panele wysokiej jakości posiadają gwarancję 10-20 lat na ukryte wady.