Strona korzysta z plików cookies, przetwarza dane, w tym profilowane w celu personalizacji treści marketingowych. Szczegóły na naszej stronie Polityka Prywatności. Administratorem danych będzie TDA Energy Sp. z o.o. 97-330 Poniatów, ul. Piotrkowska 32A

Akceptuję, nie pokazuj więcej.

Text...

 Poniedziałek - Piątek 08:00 - 16:00

97-300 Piotrków Tryb., ul. Wolborska 21


Na co zwrócić uwagę przy montażu paneli fotowoltaicznych?

Na co zwrócić uwagę przy montażu paneli fotowoltaicznych?

 

Jeżeli już zdecydujemy się na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na własne potrzeby, musimy bardzo szczegółowo przemyśleć każdy punkt - począwszy od wykonania planu, oszacowania ewentualnych zysków, wyboru wszystkich komponentów instalacji oraz firmy, która zajmie się montażem. Sam zaś montaż jest sprawą bardzo ważną i nieodpowiednio wykonany znacząco wpłynie na wydajność mikroinstalacji. Prawidłowo wykonany to podstawa, jeżeli chcemy wygenerować maksymalną ilość energii, a co za tym idzie - z biegiem czasu oszczędzać coraz więcej pieniędzy na rachunkach za zużycie prądu. Na co powinniśmy zwracać uwagę?

 

Usytuowanie paneli solarnych

 

Podstawowym warunkiem do pełnego wydajności działania jest wybranie miejsca o dobrym nasłonecznieniu. Wydaje się to dość oczywiste, jednak należy zwrócić uwagę na to, żeby nic nie przeszkadzało w padaniu promieni słonecznych na panele. W tym celu miejsce usytuowania naszych paneli solarnych nie może być zacienione. W odpowiednim nasłonecznieniu nie mogą przeszkadzać inne budynki ani wysokie drzewa. Panele zwykle umieszczone są na dachu budynku mieszkalnego, choć zdarza się, że montuje się je na powierzchni przydomowej działki. Usytuowanie ich na ziemi może jednak nieść większe ryzyko zacienienia powierzchni, lepiej zatem umieścić je na dachu lub elewacji. Dlaczego unikanie zacienienia jest tak ważne? To proste - nawet najmniejsze zacienienie powoduje spadek wydajności pracy systemu. Przykładowo: jeżeli zasłonięte jest około 3 procent paneli, wydajność instalacji może spaść nawet o 25 procent. Z tego samego powodu zupełnie bezzasadne jest instalowanie paneli na północnej stronie domu. Najlepiej umieścić je skierowane centralnie na południe. 

 

Powierzchnia i kąt nachylenia

 

Powierzchnia paneli solarnych ma znaczenie - aby uzyskać 1kW mocy szczytowej, potrzebujemy 7 metrów kwadratowych ogniw fotowoltaicznych. Podobnie z kątem nachylenia. Najbardziej optymalne będzie odchylenie o 30–40 stopni od powierzchni. Odchylone o tyle i skierowane na południe panele dadzą najlepsze wyniki w późniejszej pracy instalacji. Inne odchylenia trochę zmniejszają wydajność pracy paneli, ale wciąż są dopuszczalne. Przykładowo: odchylenie o około 25 do 55 stopni przy usytuowaniu ich w kierunku południowo-wschodnim lub południowo-zachodnim, daje całkiem dobry wynik pracy instalacji, czyli jakieś 90-95 procent maksymalnej wydajności przy idealnym ustawieniu paneli na południe. Skierowane na wschód lub zachód panele solarne zamontowane z kątem pochylenia około 40 stopni dają około 80 do 90 procent maksymalnej wydajności. Biorąc pod uwagę, jak ważne dla przyszłego działania instalacji są to parametry, istotnym punktem na naszej liście, nim przystąpimy do właściwego montażu, jest wykonanie planu.

 

Wydajność paneli, a możliwe zanieczyszczenia

 

Na pracę paneli solarnych ma wpływ wiele czynników, w tym również pogodowe (grad, zamarzająca na panelach woda). Przyczynia się to do zanieczyszczenia paneli, a co za tym idzie - zmniejszenia ich wydajności. Odpowiednie nachylenie pozwala na uniknięcie niektórych zanieczyszczeń, dlatego raczej nie powinno się montować paneli w poziomie, a w nachyleniu przynajmniej 20 stopni.

 

Sprawny i solidny montaż jest niezbędny do zmaksymalizowania wydajności systemu, nie możemy kierować się także najniższymi cenami poszczególnych elementów instalacji, celem oszczędności. Panele powinny posiadać co najmniej 25 lat gwarancji oraz 10 lat gwarancji, jeśli chodzi o ukryte wady sprzętu.