Strona korzysta z plików cookies, przetwarza dane, w tym profilowane w celu personalizacji treści marketingowych. Szczegóły na naszej stronie Polityka Prywatności. Administratorem danych będzie TDA Energy Sp. z o.o. 97-330 Poniatów, ul. Piotrkowska 32A

Akceptuję, nie pokazuj więcej.

Text...

 Poniedziałek - Piątek 08:00 - 16:00

97-300 Piotrków Tryb., ul. Wolborska 21


Czy fotowoltaika to dobry pomysł dla rolnika?

Czy fotowoltaika to dobry pomysł dla rolnika?

 

Zgodnie z danymi GUS, w Polsce funkcjonuje około 1,5 mln gospodarstw rolnych, których zapotrzebowanie na energię elektryczną jest nieporównywalnie większe, niż w przypadku zwykłych gospodarstw domowych. Zużycie prądu, którego ceny często ulegają zwiększeniu, jest poważnym wydatkiem dla gospodarstw rolnych zajmujących się sadownictwem, hodowlą zwierząt czy nawet agroturystyką. W gospodarstwie zużywa się znacznie więcej prądu, niż w nawet dużym domu jednorodzinnym. Wiele urządzeń działa dzięki energii elektrycznej, duże magazyny i spichrze do przechowywania artykułów żywnościowych, wymagają ogrzewania, klimatyzacji czy chłodzenia. Równie wymagające są pomieszczenia dla zwierząt. Wszystko to generuje spore koszty zużycia energii, a co za tym idzie wysokie rachunki. Jak wiadomo, aura w naszym kraju jest nieprzewidywalna i często trzeba liczyć się ze stratami. Co zrobić, żeby zaoszczędzić na energii, pochłaniającej często znaczny procent corocznego budżetu? Jakie plusy dla rolnictwa niesie założenie instalacji fotowoltaicznej? Oto kilka z nich.

 

Maksymalne wykorzystanie własnych gruntów

 

W każdym gospodarstwie rolnym znajdują się nie do końca wykorzystane miejsca, jak dachy obór, hal, dachy budynków gospodarczych czy choćby dobrze nasłonecznione nieużytki. Mogą one stanowić doskonałą bazę pod panele fotowoltaiczne, które na potrzeby gospodarstwa będą generować energię elektryczną, pozwalającą z biegiem czasu znacznie zaoszczędzić na rachunkach za prąd. W przypadku, gdy jesteśmy właścicielami przynajmniej 2 ha nieużytków, położonych w pobliżu sieci energetycznej i spełniają one wszelkie kryteria co do nasłonecznienia i położenia, możemy pomyśleć o własnej farmie fotowoltaicznej. Jeżeli jednak mamy już działalność związaną z hodowlą zwierząt lub produkcją żywności, pomyślmy nad pełnym wykorzystaniem powierzchni budynków gospodarczych. Dodatkowo panele słoneczne na dachach budynków sprawiają, że nasze gospodarstwo będzie lepiej postrzegane przez potencjalnych klientów i kontrahentów. Gospodarstwo z fotowoltaiką to gospodarstwo nowoczesne i rozwijające się.

 

Oszczędność na rachunkach za prąd

 

Przy instalacji on-grid nie dość, że produkujemy prąd na własny użytek, to jeszcze nadwyżki, magazynowane są w sieci i odzyskiwane w 80%, kiedy jest na nie zapotrzebowanie. Uniezależnienie się dzięki własnej mikroelektrowni spowoduje również uniezależnienie od corocznych podwyżek prądu. Ile może zaoszczędzić przykładowe gospodarstwo rolne na instalacji fotowoltaicznej? Załóżmy, że miesięczny rachunek za energię wynosi 500 zł. Zalecana moc instalacji powinna wynosić 10kW. Koszt instalacji to około 32 tysiące (netto), a przy uwzględnieniu dotacji - o wiele mniej. Biorąc pod uwagę, że szacowany okres zwrotu kosztów inwestycji to około 4 lata, a oszczędność to jakieś 209 tysięcy, trudno powiedzieć, żeby całe przedsięwzięcie się nie opłacało. Oczywiście te wartości kształtują się w zależności od wysokości rachunków, bo inne koszty będą dla gospodarstw płacących 2 czy 3 tysiące za energię miesięcznie. Te zagadnienia należy konsultować z fachowcami, którzy na podstawie rachunków obliczą idealną dla gospodarstwa moc instalacji i możliwe zyski z jej użytkowania. W niemal każdym przypadku zwrot kosztów inwestycji szacowany jest na około 4 lata.

 

Ulgi i dotacje

 

Nie bez znaczenia są również ulgi w podatku rolnym. Rolnicy i hodowcy, którzy zakładają instalację fotowoltaiczną, mogą skorzystać z 25-procentowej ulgi inwestycyjnej, obniżającej podatek rolny. W przypadku rolników z własną działalnością, będącymi płatnikami VAT – możliwe odliczenie podatku VAT w związku z założeniem instalacji fotowoltaicznej.

 

Jeśli chodzi o dofinansowania do instalacji, to warto zapoznać się z programami Mój Prąd, AgroEnergia, Czyste Powietrze, czy Modernizacja Gospodarstw Rolnych – każdy z programów ma inne zasady udzielania dotacji. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze jest możliwe połączenie dwóch różnych programów.