Strona korzysta z plików cookies, przetwarza dane, w tym profilowane w celu personalizacji treści marketingowych. Szczegóły na naszej stronie Polityka Prywatności. Administratorem danych będzie TDA Energy Sp. z o.o. 97-330 Poniatów, ul. Piotrkowska 32A

Akceptuję, nie pokazuj więcej.

Text...

 Poniedziałek - Piątek 08:00 - 16:00

97-300 Piotrków Tryb., ul. Wolborska 21


Jak dopasować moc paneli fotowoltaicznych do zapotrzebowania domostwa?

Jak dopasować moc paneli fotowoltaicznych do zapotrzebowania domostwa?

Jeśli myślisz o zasilaniu gospodarstwa domowego energią słoneczną, pojawia się naturalny dylemat – jaką moc powinny mieć panele, aby całkowicie pokrywać zapotrzebowanie na prąd elektryczny? Przed ich wybraniem należy sobie zdawać sprawę z kilku rzeczy, a o kilku kolejnych - pamiętać. Prezentujemy je wszystkie. Przeczytaj, aby podjąć właściwą decyzję!


O czym należy wiedzieć przed wybraniem paneli?


Dlaczego dobór paneli o optymalnej mocy jest kluczowy dla końcowego efektu, czyli pozyskiwania energii? W sytuacji, gdy wybierzesz panele fotowoltaiczne o zbyt małej mocy, będzie jej oczywiście brakować. Z kolei panele mające zbyt dużą moc w stosunku do potrzeb kosztują więcej, a nie będzie się w stanie wykorzystać dawanych przez nie możliwości – nadwyżki mocy przejdą do publicznej sieci. W chwili obecnej nie istnieje możliwość ich sprzedawania, co praktycznie oznacza oddawanie ich za darmo. Można jedynie odbierać do 80% nadwyżki w porach, gdy nie ma słońca, czyli nocami oraz w okresie zimy. Jest jednak jedno dobre rozwiązanie tego problemu - zastosowanie instalacji off-grid. Rozwiązanie to polega na podłączeniu do instalacji specjalnych akumulatorów, które odbierają energię i przechowują ją do późniejszego wykorzystania. W tym typie instalacji falownik zasila jedynie obwody odseparowane od sieci energetycznej. Drugi rodzaj instalacji to on-grid i tu właśnie występuje odsyłanie nadwyżek do sieci energetycznej.

Łatwiej jest, gdy chcemy zasilić energią słoneczną już istniejący dom, a trudniej - gdy nowy. Dlaczego? Otóż w istniejącym domu można wyliczyć precyzyjnie istniejące zapotrzebowanie na energię elektryczną, podczas gdy przy nowym należy je dopiero oszacować. Jeśli dom już istnieje, wyliczenie zapotrzebowania jest niezwykle prostym zadaniem – wystarczy przejrzeć rachunki za prąd z okresu ostatnich dwóch lat. Zostało na nich wyszczególnione zużycie energii elektrycznej. Nie ma jednej, przeciętnej wysokości zużycia prądu dla wszystkich – na wysokość tego współczynnika wpływają takie elementy, jak posiadanie kuchenki elektrycznej, przepływowego ogrzewacza wody czy choćby korzystanie z grzejników elektrycznych w sezonie grzewczym. Te sprzęty znacznie podnoszą zużycie prądu, ponadto ważna jest ilość osób zamieszkujących gospodarstwo. Dwie osoby z pewnością zużyją w ciągu roku znacznie mniej podgrzewanej wody, niż pięcioosobowa rodzina. Zazwyczaj w gospodarstwach dwuosobowych, bez energożernych sprzętów elektrycznych, roczne zużycie energii elektrycznej to ok. 3500 kWh. Najbardziej potrzebujące prądu gospodarstwa zużywają ponad 4800 kWh rocznie.

Co w przypadku nowo budowanego domu? Tutaj należy bazować na dotychczasowym, rocznym wykorzystaniu energii elektrycznej przez mieszkańców w aktualnym miejscu zamieszkania, jednak uwzględniając przy tym, jakie pobierające prąd urządzenia ze starego mieszkania pojawią się w nowym domu, a także jakie planowane są w nim nowe.

Jak to się zużycie w kWh do mocy paneli fotowoltaicznych? Aby wyprodukować rocznie ok. 1000 kWh energii, potrzebna jest instalacja o mocy 1 kWp. Istnieją w Internecie strony ze specjalnymi kalkulatorami, pozwalającymi przeliczyć mocy instalacji w stosunku do zaplanowanego zapotrzebowania – warto z nich korzystać, aby mieć precyzyjne wyliczenia. Ale…


O czym należy pamiętać przy wyborze instalacji fotowoltaicznej?


Panele fotowoltaiczne zużywają się nieznacznie w miarę eksploatacji. Na szczęście nie jest to duże zużycie, a praktycznie staje zauważalne dopiero po… kilkudziesięciu latach. W pierwszym roku użytkowania spadek sięga maksymalnie 2,5% mocy, jednak w kolejnych latach jest to zaledwie ok. 0,5% rocznie. Dlatego nawet po 20 latach użytkowania paneli ich wydajność będzie wynosić cały czas ponad 80% mocy początkowej – i to trzeba koniecznie wziąć pod uwagę.

Aby panele fotowoltaiczne działały w pełni sprawnie, muszą zajmować nie tylko odpowiednią powierzchnię, którą również trzeba odpowiednio zaplanować, ale także nie powinny być odpowiednio nachylone. W niektórych przypadkach może być potrzebna konstrukcja wspierająca dla paneli – to zależy od materiału pokrycia dachowego. Należy także pamiętać, że jeśli dach nie jest skierowany na południe, a wschód lub zachód, może być potrzebna silniejsza instalacja. Jak silniejsza? To już zależy od położenia konkretnego dachu.


Jakie są zalety korzystania z paneli fotowoltaicznych?


Oprócz oczywistej korzyści, którą jest energia elektryczna uzyskiwana dzięki słońcu, dużą zaletą paneli fotowoltaicznych jest brak kosztów utrzymania. W przeciwieństwie do kolektorów słonecznych, tutaj nie ma potrzeby do wykonywania przeglądów techniczno-serwisowych, ani wymiany poszczególnych elementów. Oczywiście jeśli zostaną one uszkodzone tak, że nie działają, jest to niezbędne, ale aby tak się stało, w panel musiałoby coś uderzyć, np. podczas silnej wichury.

Dlatego panele fotowoltaiczne są solidną inwestycją, która szybko się zwróci. Warto pomyśleć nad takim rozwiązaniem w swoim domu.