Strona korzysta z plików cookies, przetwarza dane, w tym profilowane w celu personalizacji treści marketingowych. Szczegóły na naszej stronie Polityka Prywatności. Administratorem danych będzie TDA Energy Sp. z o.o. 97-330 Poniatów, ul. Piotrkowska 32A

Akceptuję, nie pokazuj więcej.

Text...

 Poniedziałek - Piątek 08:00 - 16:00

97-300 Piotrków Tryb., ul. Wolborska 21


Ile można zaoszczędzić na fotowoltaice?

Ile można zaoszczędzić na fotowoltaice?

Ile można zaoszczędzić na fotowoltaice?


Rozważając zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na potrzeby własnego gospodarstwa domowego, zastanawiamy się nad wieloma rzeczami. Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest, czy to się w ogóle opłaca i jak instalacja wpłynie na nasze rachunki? Ponieważ panele czerpią energię ze słońca, pojawiają się obawy, czy w naszym kapryśnym klimacie takie przedsięwzięcie ma sens i co zrobić, aby zmaksymalizować wyniki pracy instalacji dla naszej korzyści? 


Trzeba pamiętać, że pozyskiwanie energii z promieni słonecznych nie tylko pozwoli nam skorzystać z własnego źródła prądu w domu, ale również wpłynie pozytywnie na środowisko. W instalacjach fotowoltaicznych, aby zyskać i zaoszczędzić, trzeba najpierw zainwestować. Dobrze założona instalacja o maksymalnej wydajności może z czasem znacząco wpłynąć na nasze rachunki za prąd. 


Dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej


Instalacja fotowoltaiczna pomaga zadbać o czystość powietrza i zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do środowiska. Brzmi to miło, jednak nie jest tajemnicą, że jej założenie generuje niemałe koszty - od około kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto zadbać o swoje fundusze już na etapie planowania instalacji.


Program rządowy „Mój Prąd” oferuje dopłaty dla osób fizycznych w wysokości do 50 procent kosztu zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej, w praktyce jednak nie więcej, niż 5 tysięcy na jedno przedsięwzięcie. Dofinansowanie dotyczy instalacji w istniejących obiektach mieszkalnych o mocy 2-10kW i obejmuje koszt zakupu paneli z oprzyrządowaniem oraz uruchomienie instalacji. Dofinansowanie z programu „Mój Prąd” można łączyć z ulgą termomodernizacyjną, ale nie będzie można otrzymać go, jeśli przedsięwzięcie jest już finansowane z innych publicznych środków np. z programu rządowego „Czyste Powietrze”.


Ile i kiedy zaoszczędzimy na naszej instalacji?


Skoro już zadbaliśmy o kwestie dofinansowania i odpowiedniego montażu sprzętu instalacji fotowoltaicznej, trzeba sprawdzić, kiedy zwróci nam się koszt całego przedsięwzięcia. Jeżeli instalacja pracuje maksymalnie wydajnie, to przy mocy 5kWp może w przeciągu roku wygenerować dla nas około 4200 kWh energii. W przypadku instalacji za około 25 tysięcy możemy zyskać 2520 zł rocznie (zakładając, że za 1 kWh zapłacimy około 0,6 zł). W takim przypadku koszty przedsięwzięcia zwracają się nam po około 10 latach. Biorąc pod uwagę dotacje, inwestycja zwróci się nieco szybciej. Ilość energii pobranej na domowy użytek z instalacji fotowoltaicznej w miesiącach wiosennych i letnich, może pokryć nasze zapotrzebowanie w tym czasie na energię elektryczną, a nadwyżka zgromadzona w sieci jest do odzyskania (w 80 procentach) w momencie, gdy będziemy jej potrzebować. 


Szacuje się, że koszty mogą zwrócić się już nawet po 5 latach od instalacji. Biorąc pod uwagę, że maksymalna wydajność paneli słonecznych to około 25 lat (później wydajność spada do około 80 procent), inwestycja wydaje się doskonałym rozwiązaniem dla naszej kieszeni. Należy jednak pamiętać, że jest ona długoterminowa i zaczniemy na niej zyskiwać na czysto po wspomnianych ośmiu latach.