Strona korzysta z plików cookies, przetwarza dane, w tym profilowane w celu personalizacji treści marketingowych. Szczegóły na naszej stronie Polityka Prywatności. Administratorem danych będzie TDA Energy Sp. z o.o. 97-330 Poniatów, ul. Piotrkowska 32A

Akceptuję, nie pokazuj więcej.

Text...

 Poniedziałek - Piątek 08:00 - 16:00

97-300 Piotrków Tryb., ul. Wolborska 21


Dopłaty, dotacje i ulgi - co warto wiedzieć przed założeniem fotowoltaiki?

Dopłaty, dotacje i ulgi - co warto wiedzieć przed założeniem fotowoltaiki?  


Myślisz o założeniu na swoim domu paneli fotowoltaicznych i chcesz zredukować koszty takiej operacji? Skorzystaj z dofinansowania Prosument. A może chcesz uzyskać zwrot ze swojej inwestycji w panele? Ministerstwo Energii może pomóc – program „Mój prąd” przewiduje dofinansowanie gospodarstw domowych. Nie są to jedyne sposoby, umożliwiające uzyskanie środków na montaż instalacji i cieszenie się z odnawialnego źródła energii.


„Mój prąd” – do 5 tysięcy złotych dla Ciebie


Ministerstwo Energii ogłosiło rozpoczęcie programu „Mój prąd” w 2019 roku. Dotyczy on dofinansowania świeżo założonych mikroinstalacji fotowoltaicznych. Oznacza to, że instalacja musi być już zamontowana, powinna również mieć zamontowany przez zakład energetyczny licznik dwukierunkowy, a także musi być podpisana umowy dwustronnej z dystrybutorem energii, dotyczącej przyłączenia mikroinstalacji do sieci elektrycznej. Dopiero wówczas można złożyć online wniosek o zwrot do 50% kosztów, przy czym  maksymalna kwota, na jaką możesz liczyć, to 5 tys. złotych. Zaletą jest fakt, że koszty inwestycji, które nie zostały pokryte tym wsparciem, można odliczyć od podatku jako ulgę termomodernizacyjną.


W programie „Mój prąd” mogą wziąć osoby fizyczne, które wytwarzają energię na własne potrzeby, a sama instalacja ma moc w zakresie 2-10 kW.


Prosument - dofinansowanie na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii


Jeśli potrzebne Ci środki na sam zakupu paneli fotowoltaicznych, pomoże „Prosument 2”. Są to państwowe dopłaty na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych przeznaczonych na zakup i montaż m.in. kolektorów słonecznych i systemów fotowoltaicznych dla osób fizycznych, wspólnot mieszkaniowych oraz jednostek samorządu terytorialnego. Jednak uwaga – udział w programie wyklucza możliwość uzyskania dofinansowania kosztów przedsięwzięcia z innych środków publicznych.

Można tu uzyskać 30% dofinansowania lub 15% dotacji. W przypadku pożyczki jest ona możliwa na 15 lat, przy czym jej oprocentowanie wynosi zaledwie 1%. Program prowadzony jest przez Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


„Czyste powietrze” – fotowoltaika też się liczy!


Choć program „Czyste powietrze” może kojarzyć tylko z redukcją spalin, obejmuje również stuprocentowe pokrycie kosztów mikroinstalacji fotowoltaicznej i kolektorów słonecznych. Odbywa się to wyłącznie w formie pożyczki w ramach kosztów kwalifikowanych. Podobnie jak w przypadku Prosumentu, pożyczka rozłożona jest na 15 lat spłat, jednak jej oprocentowanie to minimum 2%.

Regionalne Programy Operacyjne – kolejna szansa dla Ciebie

Każde województwo ma swój Regionalny Program Operacyjny, w którym przewidziano także dofinansowania lub inną pomoc dla osób, które instalują panele fotowoltaiczne. Warto zapoznać się z nimi i zobaczyć, jak władze twojego regionu mogą Ci pomóc w uzyskaniu czystej energii!