Strona korzysta z plików cookies, przetwarza dane, w tym profilowane w celu personalizacji treści marketingowych. Szczegóły na naszej stronie Polityka Prywatności. Administratorem danych będzie TDA Energy Sp. z o.o. 97-330 Poniatów, ul. Piotrkowska 32A

Akceptuję, nie pokazuj więcej.

Text...

 Poniedziałek - Piątek 08:00 - 16:00

97-300 Piotrków Tryb., ul. Wolborska 21


WIĘCEJ

Zadziory ślimaków lub „ślady ślimaków” na panelach fotowoltaicznych.


Problem estetyczny czy spadek wydajności?


Jednym z typowych problemów widocznych gołym okiem na module fotowoltaicznym jest problem tzw. Zadziorów ślimaków. Często, prosząc nas o wymianę modułów od innych dostawców, klienci narzekają na tę degradację.


Komórka wydaje się oznaczona śladem ciemniejszego koloru, od którego pochodzi nazwa: przypomina ślad pozostawiony przez śluz ślimaka. Jednak kolor jest tylko drugorzędnym aspektem problemu. Należy zrozumieć,  czy mechaniczne uszkodzenie podstawowego ogniwa powoduje spadek wydajności paneli fotowoltaicznych,  czy nie.


Zazwyczaj brązowienie komórki następuje dopiero po wejściu  wilgoci z tyłu modułu.  Wilgoć rozprzestrzenia się z przodu przechodząc przez  mikropęknięcia w komórce.  Te mechaniczne uszkodzenia mogą wynikać zarówno z procesu produkcyjnego (na przykład spawania), transportu lub instalacji.


Wilgoć powoduje  utlenienie palców  (siatka drobnych metalowych połączeń między szynami zbiorczymi) komórki, które po przyciemnieniu tworzą efekt optyczny.


 

 

 

                                        RADY

 

Moduł z mniej niż 6 zadziorami ślimaka zwykle nie ma znaczącej utraty mocy.

 

Nicola Baggio

 

Absolwent inżynierii lotniczej i kosmicznej, ma 13 lat doświadczenia w branży fotowoltaicznej,

w szczególności w produkcji modułów, certyfikatów i testów technicznych.