Strona korzysta z plików cookies, przetwarza dane, w tym profilowane w celu personalizacji treści marketingowych. Szczegóły na naszej stronie Polityka Prywatności. Administratorem danych będzie TDA Energy Sp. z o.o. 97-330 Poniatów, ul. Piotrkowska 32A

Akceptuję, nie pokazuj więcej.

Text...

 Poniedziałek - Piątek 08:00 - 16:00

97-300 Piotrków Tryb., ul. Wolborska 21


WIĘCEJ

Współczynnik termiczny nie jest parametrem wtórnym przy wyborze modułu fotowoltaicznego.


Przesłanka


Współczynnik termiczny (lub współczynnik temperaturowy ) wpływa na działanie paneli fotowoltaicznych .  Te, złożone z krzemu krystalicznego,  zmniejszają ich wydajność wraz ze wzrostem temperatury. Jest to nieodłączna właściwość krzemu. Pomyśl o wentylatorach w swoich komputerach: aktywują się, aby schłodzić krzemowe układy scalone, aby działały lepiej.


W panelach fotowoltaicznych moc maleje, ponieważ spada napięcie każdego ogniwa. Dzieje się tak pomimo generowanych prądów: wzrost ten w rzeczywistości nie kompensuje spadku napięcia. W rezultacie występuje ogólna utrata mocy.


W jakiej średniej temperaturze moduł fotowoltaiczny działa w rzeczywistych warunkach?


Międzynarodowe standardy techniczne wymagają pomiaru i klasyfikacji modułu w standardowej temperaturze 25 ° C; ale ta wartość jest prawie zawsze niższa niż rzeczywiste warunki termiczne modułu. W rzeczywistości nie jest niczym niezwykłym, że moduł działa o 20-30 stopni powyżej temperatury otoczenia. Dlatego w miesiącach letnich temperatury mogą dochodzić do 60 lub 70 ° C.


Średnia temperatura pracy wynosi 50 ° C , w związku z tym 25 ° C wyższa od warunków pomiaru. Dwa moduły, które są nominalnie oznaczone przy tej samej mocy, ale o innym współczynniku termicznym, faktycznie wytwarzają różne moce.


Współczynnik termiczny  jest parametrem, który umożliwia obliczenie tej straty i zwykle wynosi: -0.35 i -0,5% / ° C Co to znaczy Że co 10 stopni więcej temperatury moc modułu spadnie między 3,5 a 5%.


Tak?


Konieczne staje się oszacowanie tego parametru przy wyborze modułu, który będzie próbował zoptymalizować roczną wydajność!

Właśnie dlatego Futurasun zawsze pracował nad poprawą współczynnika termicznego modułów. Jednocześnie byliśmy w stanie obniżyć temperaturę roboczą  przy zachowaniu właściwości izolacji elektrycznej bez zmian. Optymalizacje na szkle, na roboczych długościach fal przednich i tylnych EVA, na powierzchni tylnej warstwy, ...


Nasze współczynniki termiczne zostały zmierzone przez Tüv Rheinland  i należą do najlepszych w branży: - 0,37% / C ° dla polikrystalicznych paneli fotowoltaicznych i -0,389% ° C dla modułów monokrystalicznych .


Po wybraniu modułu poświęć kilka minut na znalezienie wartości współczynnika termicznego.


 

Nicola Baggio

 

Absolwent inżynierii lotniczej i kosmicznej, ma 13 lat doświadczenia w branży fotowoltaicznej,

w szczególności w produkcji modułów, certyfikatów i testów technicznych.