Strona korzysta z plików cookies, przetwarza dane, w tym profilowane w celu personalizacji treści marketingowych. Szczegóły na naszej stronie Polityka Prywatności. Administratorem danych będzie TDA Energy Sp. z o.o. 97-330 Poniatów, ul. Piotrkowska 32A

Akceptuję, nie pokazuj więcej.

Text...

 Poniedziałek - Piątek 08:00 - 16:00

97-300 Piotrków Tryb., ul. Wolborska 21


WIĘCEJ

NAUKOWCY OPUBLIKOWALI SZCZEGÓŁOWĄ MAPĘ DROGOWĄ.


Zgodnie z najnowszymi badaniami, naukowcy opublikowali szczegółową mapę drogową, która pozwala przejść 139 krajom na 100 procent energii odnawialnej do 2050 roku.

Eksperci ds. Energii z Uniwersytetu Stanforda poinformowali, że wykorzystanie energii wiatru, słońca, energii geotermalnej i wody (energii wodnej, pływów i fal) do zelektryfikowania wszystkich sektorów gospodarki, które potrzebują energii do działania - w tym samej sieci elektrycznej, transportu, ogrzewania i chłodzenia, przemysłu i rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa - znacznie zmniejszyłyby zużycie energii, zmniejszyłyby liczbę ofiar śmiertelnych spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza, stworzyły miliony miejsc pracy, ustabilizowały ceny energii i zaoszczędziły biliony dolarów na opiece zdrowotnej i kosztach związanych z klimatem.

„Mamy indywidualne plany dla każdego ze 139 krajów, które stanowią ponad 99 procent wszystkich emisji na całym świecie”, powiedział Mark Jacobson, dyrektor programu Atmosphere and Energy na Uniwersytecie Stanforda. [Top 10 najbardziej szalonych pomysłów środowiskowych]

W badaniu przyjrzano się światowym potrzebom energetycznym, począwszy od 2012 r. I przewidywanym do 2050 r. W 2012 r. Świat wykorzystał 12,105 terawatów (TW) energii, co odpowiada 12,05 bilionom watów. Do 2050 r. Świat będzie potrzebował 20,604 TW, jeśli nic się nie zmieni i każdy kraj będzie kontynuował to samo podejście, które obecnie stosuje w celu zaspokojenia zapotrzebowania na energię, napisali naukowcy w badaniu.

Ale jeśli te same sektory biznesu miałyby zwrócić się do odnawialnych źródeł energii, aby zelektryfikować wszystkie swoje wymagania energetyczne, świat potrzebowałby tylko 11,804 TW, aby zaspokoić globalne zapotrzebowanie na energię, zgodnie z badaniem. Według naukowców energia elektryczna jest bardziej wydajna niż spalanie.

W filmie wyjaśniającym główne punkty badania Jacobson podał przykład: w samochodzie elektrycznym powiedział, że 80 do 82 procent zużywanej energii elektrycznej idzie w kierunku ruchu samochodu; reszta jest marnowana jako ciepło. Z drugiej strony, w pojeździe napędzanym benzyną, tylko 17 do 20 procent energii w paliwie idzie w kierunku przemieszczania samochodu, a reszta jest marnowana jako ciepło, powiedział.

Energia jest również potrzebna do wydobywania, rafinacji i transportu paliw kopalnych. W związku z tym przejście na 100-procentową energię odnawialną wyeliminowałoby te energochłonne i niszczące środowisko procesy, stwierdzili autorzy raportu.


MAPA DROGOWA NA PRZYSZŁOŚĆ


W swoim badaniu Jacobson i jego koledzy pokazują, w jaki sposób energia wiatru, wody, geotermii i energii słonecznej może zaspokoić światowe zapotrzebowanie na 11,804 TW energii, unikając przewidywanego globalnego wzrostu temperatury o 1,5 stopnia Fahrenheita (1,5 stopni Celsjusza) powyżej poziomu przedindustrialnego do 2050 roku. Naukowcy przedstawiają, w jaki sposób pozwoliłoby to uratować życie od 4 milionów do 7 milionów ludzi, którzy w przeciwnym razie mogliby umrzeć z powodu chorób spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza, zaoszczędzić krajom więcej niż 20 bilionów dolarów ogółu w kosztach zdrowia i klimatu oraz wygenerować wzrost netto o więcej niż 24 miliony długoterminowych miejsc pracy.


„Wydaje mi się to bezmyślne”, powiedział Jacobson Live Science.


Badanie opiera się na wcześniejszych pracach Jacobsona, który rozpoczął swoją karierę jako naukowiec próbujący zrozumieć, w jaki sposób zanieczyszczenie powietrza wpływa na klimat. Powiedział, że we wczesnych latach skupiał się na problemach, ale około roku 1999 zaczął szukać rozwiązań.


W 2009 r. Jacobson i Mark Delucchi, naukowiec z Institute of Transportation Studies na University of California w Berkeley, opublikowali badanie w Scientific American, które nakreśliło plan zasilenia świata 100-procentową energią odnawialną.


W następnych latach Jacobson i Delucchi pracowali nad badaniami uzupełniającymi, które analizowały te problemy na poziomie państwowym, a naukowcy rozszerzyli obecnie badania na 139 krajów. Szczegółowe dane dotyczące energii dla pozostałych 59 krajów na świecie nie istniały, a zatem nie mogły zostać uwzględnione w badaniu, twierdzą naukowcy.

Całkowity koszt przejścia na infrastrukturę 100% energii odnawialnej - plan, w którym kraje przesuwają się najpierw do 80% energii odnawialnej do 2030 r. - może na pierwszy rzut oka wydawać się najbardziej wygórowany, ale Jacobson i jego zespół również zgubili te liczby .


Jacobson powiedział, że gdy uśrednia się dla wszystkich krajów, koszt budowy systemów energii odnawialnej, w tym magazynowania i przesyłania, wynosi 8,9 centsper kilowatogodzina (kWh). W świecie, który nie zmienia się i utrzymuje obecny system paliw kopalnych, koszt wynosi 9,8 centa / kWh.

I to nie obejmuje kosztów dla społeczeństwa.


CENA KLIMATU


Energia z paliw kopalnych wiąże się z kosztami związanymi ze zdrowiem i klimatem. Autorzy szacują, że do 2050 r. Kraje wydadzą ponad 28 bilionów dolarów rocznie na koszty ochrony środowiska, mienia i zdrowia ludzkiego związane z globalnym ociepleniem, w tym na podłożu, zniszczeniu nieruchomości, stratach rolnych, suszach, pożarach, stresie cieplnym i udarach , zanieczyszczenie powietrza, grypa, malaria, denga, głód, zakwaszenie oceanów i inne. [5 jak sposobów zmiany klimatu wpłynie na twoje zdrowie]


A jeśli świat nie podejmie żadnych działań w celu przeciwdziałania zmianom klimatu, a lód nadal topnieje na biegunach Ziemi w obecnym tempie, 7 procent światowych wybrzeży będzie pod wodą, powiedział Jacobson.


Jacobson powiedział, że całkowity koszt społeczny energii odnawialnej - który obejmuje koszty związane ze zdrowiem i klimatem, a także bezpośrednie koszty energii dla wiatru, wody i energii słonecznej - wynosi około jedną czwartą kosztów paliw kopalnych.

„W innych światach zmniejsza się całkowity koszt dla społeczeństwa o około 75 procent” - powiedział. „Korzyści z tego związane są ogromne”.


Kilka krajów już teraz zmierza w kierunku portfela energii odnawialnej, aby zaspokoić 100 procent zapotrzebowania na energię we wszystkich sektorach biznesowych, zgodnie z badaniem. Lista obejmuje Tadżykistan (76,0%), Paragwaj (58,9%), Norwegię (35,8%), Szwecję (20,7%), Kostarykę (19,1%), Szwajcarię (19,0%), Gruzję (18,7%), Czarnogórę (18,4%) ) i Islandii (17,3%).


Do tej pory Stany Zjednoczone mają zaledwie 4,2 procent całkowitej energii elektrycznej wytwarzanej przez źródła odnawialne. Ale według naukowców kraj ma przewagę. Badanie wykazało, że kraje takie jak Stany Zjednoczone, dysponujące większą liczbą gruntów w przeliczeniu na liczbę ludności, miałyby najłatwiejszy czas przejścia. Kraje, które mają najtrudniejszy czas, to te, które są małe, geograficznie, ale mają bardzo duże populacje. Kraje takie jak Singapur, Gibraltar i Hongkong będą miały największe wyzwania związane z przejściem na 100 odnawialnych źródeł energii, według Jacobsona.


Mimo to istnieją sposoby na rozwiązanie tego problemu. Te regiony mogą zwrócić się do morskiej energii wiatrowej, albo mogą wymienić energię z sąsiednim krajem, dodał.

„Dzięki tym informacjom dajemy krajom pewność, że mogą być samowystarczalni”, powiedział Jacobson. „Mam nadzieję, że różne kraje zobowiążą się do 100% energii odnawialnej [do 2050 r.] I 80% do 2030 r.”.


Żródło: https://www.livescience.com/60461-renewable-energy-road-map.html