Strona korzysta z plików cookies, przetwarza dane, w tym profilowane w celu personalizacji treści marketingowych. Szczegóły na naszej stronie Polityka Prywatności. Administratorem danych będzie TDA Energy Sp. z o.o. 97-330 Poniatów, ul. Piotrkowska 32A

Akceptuję, nie pokazuj więcej.

Text...

 Poniedziałek - Piątek 08:00 - 16:00

97-300 Piotrków Tryb., ul. Wolborska 21


Wszystko o programie “Słoneczne Dachy”

Słonecznik na tle napisu ENERGY

Wszystko o programie “Słoneczne Dachy”


Rosnąca popularność instalacji fotowoltaicznych, dających możliwość korzystania z energii ze źródeł odnawialnych, sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na dołączenie do grona prosumentów oraz - co za tym idzie - częściowego lub całkowitego uniezależnienia się od zakładu energetycznego. Nie bez znaczenia jest również ograniczenie wysokich rachunków za prąd, co staje się wyraźnie zauważalne już po kilku latach od założenia instalacji na własne potrzeby. 


Nic więc dziwnego, że rośnie liczba osób zainteresowanych energią, generowaną przez moduły fotowoltaiczne. Do tej pory dużo mówiło się o instalacjach dla pojedynczych gospodarstw domowych, które produkowały energię na ich użytek. Ale fotowoltaika staje się popularna również wśród rolników, szczególnie zajmujących się produkcją żywności (warzywnictwo, sadownictwo) czy hodowlą zwierząt. Wiąże się to ze zmniejszeniem z biegiem czasu wysokich kosztów energii elektrycznej, a także dbaniem o środowisko naturalne (energia uzyskana z promieni słonecznych, używana do ogrzewania pomieszczeń i zasilania urządzeń dostępnych w gospodarstwie domowym w żaden sposób nie zanieczyszcza środowiska i nie przyczynia się do wytwarzania smogu). O fotowoltaice zwykle słyszeliśmy w kontekście instalacji dla pojedynczych osób. Tymczasem instalacjami solarnymi zaczęły interesować się także wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Jako pierwsza na elektrownię solarną dla budownictwa wielorodzinnego zdecydowała się wspólnota mieszkaniowa we Wrocławiu.


Co daje instalacja fotowoltaiczna wspólnotom mieszkaniowym?


Przede wszystkim znaczne oszczędności w skali roku. Moduły fotowoltaiczne montowane na dachach bloków mieszkalnych są w stanie wygenerować energię zdolną do zaspokojenia potrzeb wielu osób zamieszkujących osiedla. Energia słoneczna może być wykorzystywana do zasilania wspólnych terenów na osiedlach mieszkaniowych. Czym są te wspólne tereny? To przede wszystkim klatki schodowe, parkingi, windy, garaże. Dodatkowo - dzięki pompie ciepła - można ogrzewać wnętrza budynków. Nadwyżka prądu wytwarzanego przez instalację trafia do sieci operatora.


Program “Słoneczne Dachy” dla wspólnot mieszkaniowych


Programy “Mój Prąd” czy “Czyste Powietrze”, zajmujące się dofinansowaniami i pożyczkami na instalacje fotowoltaiczne z pewnością są doskonale znane każdemu, kogo interesuje temat instalacji solarnych. Program “Słoneczne Dachy” przeznaczony jest dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych i to właśnie dzięki niemu mogą one zasilić grono prosumentów. Program ten jest realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (z inicjatywy Funduszu realizowany jest także program “Mój Prąd”, zajmujący się mikroinstalacjami solarnymi). 


W ramach programu “Słoneczne Dachy“ o dotację jako pierwsze może ubiegać się województwo wielkopolskie. W zależności od tego, jakie wyniki zostaną osiągnięte w tym województwie, uzależnione jest stopniowe rozszerzanie programu na resztę kraju. A jakich korzyści mogą spodziewać się beneficjenci programu “Słoneczne Dachy”? Wspólnoty mieszkaniowe, decydujące się na skorzystanie z programu, mogą liczyć nie tylko na montaż paneli fotowoltaicznych, ale również na energetyczną modernizację budynków mieszkalnych, instalację pomp ciepła i kolektorów słonecznych. Dofinansowanie w ramach programu przyznawane w formie pożyczki na okres 10 lat i może pokryć do stu procent kosztów kwalifikowanych, przy czym pożyczka może zostać częściowo (10-15%) umorzona.